Beslenme

Beslenme

Kurumumuzda anaokulu öğrencilerimize sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi kahvaltısı ve meyve saati olmak üzere dört kez servis yapılmaktadır.

Yemekler kurumlarımızda görev yapan gıda mühendisi rehberliğinde ve diyetisyen kontrolünde hazırlanmaktadır. Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri dengeli şekilde içermelerine özellikle dikkat edilmektedir. Öğle yemeklerinde öğrencilerimize alternatifli yemekler sunulmakta ve yoğurt/cacık/salata çeşitleri ile öğrencilerimizin sağlıklı beslenmelerine katkı verilmektedir.

Gıdayla temas eden tüm personel, hijyen eğitimi almış olup hijyen sertifikaları mevcuttur. Ayrıca gıdayla temas eden tüm personel her üç ayda bir portör tetkiklerinden geçerek herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadıkları kontrol edilmektedir. Öğünlerimizin tamamı alanında uzman aşçımız tarafından hazırlanmaktadır.

Çocuklarımızın sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını sağlayıp, onları mutlu etmek için yemek menüleri, öğrenci yaş gruplarına göre dengeli beslenme konusunda uzmanlaşmış diyetisyenler ve gıda mühendisleri ile hazırlanıp yönetimin onayı alındıktan sonra velilere gönderilmektedir.

 

 • Yemekhanelerde kullanılan hammaddeler, seçkin firmalardan tedarik edilmekte ve tedarikçiler rutin kontrollere tabi tutulmaktadır.
 • Menüler mevsimin sebze ve meyvelerine göre sağlıklı ve dengeli beslenme prensipleri çerçevesinde ve günlük kalori ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır.
 • Menüler özellikle hem çocuklarımızın damak zevklerine hitap etmesine hem de kendi aralarında renk farklılığıyla görsel anlamda da doyurucu olmasına özen gösterilmektedir.
 • Yemeklerde kızartma yöntemi ile hazırlanan reçeteler en aza indirilmiştir.
  Genellikle kızartma yerine daha sağlıklı olan fırında, ızgarada ve haşlama ile pişirme yöntemlerini tercih edilmektedir.
 • Her türlü gıda boyaları, tatlandırıcı kullanımı ise yasaktır.
 • Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde yapım tekniği bakımından riskli olan gıdaların üretimi kesinlikle yasaktır.
 • Gıda tedariklerinin tamamı haftalık rutin alışverişler ile yapılmaktadır. Önceliğimiz her zaman taze ve kaliteli ürünleri öğrencilerimizle buluşturmak olduğu için haftalık meyve-sebze alışverişleri semt pazarlarından yapılmaktadır.
 • Et ve süt ürünleri haftalık taze olarak tedarik edilmektedir ve hazır / paketli gıda tercih edilmemektedir. Taze süt kullanılarak haftalık olarak çocukların yoğurt ihtiyacı karşılanmaktadır.
 • Menüler görülen süt hazır ve paketli gıda değildir, taze sütün kaynatılmış ve içilebilir hale getirilmişidir.
 • Bakliyat ve kuru gıda tedariği dahi herhangi bir küf durumuna karşı haftalık olarak yapılmaktadır.
 • Okulumuzda görevli öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz ile aynı saatlerde aynı öğünleri almaktadır.

Kalite yönetim sistemi standart gereklilikleri doğrultusunda menü planlama aşamasından başlayarak yemeğin sunulması ve sonrasında örnek numunelerin saklanmasına kadar olan süreç kesin kurallara bağlanmıştır. Ayrıca herhangi bir besine karşı alerjisi olan veya özel rahatsızlığı olan öğrencilerimiz için; veli, sağlık ekibi, mutfak personeli koordineli olarak çalışır ve öğrencilerimizin sağlık durumunu olası bir durumda yakından izlenir.